Trening i ćwiczenia
1 stycznia 2017

Trening Tabata trwa zaledwie 4 minuty, a może dać efekty lepsze niż godzina na siłowni

Cztery minuty treningu Tabata dają więcej niż godzina na siłowni bez ściśle opracowanego planu. Trenerzy podkreślają, że najważniejszy jest dobór ćwiczenia, które angażuje jak najwięcej mięśni. Niezwykle intensywny trening interwałowy to skuteczny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej i podkręcenie metabolizmu. Znacznie poprawia wydolność tlenową i beztlenową.

–  Genialne jest to, że możemy sobie wybrać dowolne ćwiczenie, dowolny ruch. Przez 20 sekund dajemy z siebie 120 proc., mamy wejście w tzw. trening beztlenowy (bo mniej więcej taki wysiłek trwa 20-30 sekund) i mamy 10 sekund odpoczynku na dotlenienie się i przygotowanie do kolejnej rundy. Powtarzamy to 8 razy, czyli cały trening zajmuje nam dokładnie 4 minuty – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Tomasz Sypniewski, główny trener siłowni CrossFit MGW.

Blisko 20 lat temu taką metodę ćwiczeń opracował Japończyk dr Izumi Tabata, który współpracował z zawodnikami przygotowującymi się do olimpiady. Trening przeznaczony jest nie tylko dla sportowców, którym zależy na poprawie wyników, lecz także amatorów chcących poprawić kondycję swojego organizmu.

Dobór ćwiczeń

– Taki trening daje nam olbrzymi wzrost wydolności naszego pułapu tlenowego oraz wydolności anaerobowej, czyli beztlenowej. Badania pokazały, że takie 4 minuty mogą przynieść więcej korzyści niż leniwa godzina na siłowni, w której nie mamy planu, nie wiemy, co robić, i krzątamy się od maszyny do maszyny – tłumaczy Tomasz Sypniewski.

Tabata dla początkujących powinna być wykonywana trzy razy w tygodniu. Trenerzy podkreślają, że najlepiej postawić na szybkie pompki, bieg bokserski w miejscu, ćwiczenia ze skakanką, jazdę na rowerku stacjonarnym czy przysiady z ciężarkami lub sztangą.

–  To trening dla każdego, przede wszystkim dla tego, kto jest leniwy i ma mało czasu. Polecam go również jako ćwiczenie poranne, żeby podkręcić metabolizm na ładne parę godzin– wyjaśnia Tomasz Sypniewski.

Przed treningiem warto wykonać co najmniej 5-minutową rozgrzewkę, a po – ćwiczenia rozluźniające. Nie jest on polecany osobom o słabej kondycji fizycznej i niskiej wydolności.

Źródło: lifestyle.newseria.pl
Redakcja
itrening.pl

Zobacz

29 lipca 2019

Myślisz nad zakupem bieżni, ale nie wiesz, czy warto? Dowiedz się, jakie są jej zalety!

​ Bieganie to bardzo dobry sposób na pozbycie się nadprogramowych kilogramów, wyrzeźbienie...
19 marca 2019

Taśmy do ćwiczeń, czyli prosty sposób urozmaicenia treningu

​ Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna, a co za tym idzie lepsza pogoda sprzyjają...
19 marca 2019

Na co zwrócić uwagę, wybierając siłownię?

​ Zanim wykupisz karnet na siłownię, powinieneś wybrać miejsce, które odpowiada Ci w 100%...