Trening i ćwiczenia
15 czerwca 2016

Trening funkcjonalny rozwija wszystkie grupy mięśni i działa prozdrowotnie.

Wśród ostatnich trendów fitness znalazł się znany od wielu lat trening funkcjonalny. Zaletą tej metody jest zaangażowanie wszystkich partii ciała podczas ćwiczeń. Pozwala ona wzmocnić mięśnie, poprawić postawę ciała i spalić znaczną liczbę kalorii. Trening ten jest odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Ważne jest to, że można go też wykonywać bez specjalistycznego sprzętu, w domu lub na dworze.

Trening funkcjonalny jest treningiem ogólnorozwojowym, który w szczególności rozwija mięśnie, dzięki czemu wspiera między innymi kręgosłup, zapobiega bólom pleców. Dlatego można go określić też jako trening prozdrowotny. Przy układaniu tego typu treningu warto skorzystać z porad trenera, który dobierze zestaw ćwiczeń w zależności od indywidualnych potrzeb.

– Jest to trening, który rozwija całe nasze ciało, skupia się na pracy wielu mięśni naraz. Czyli tak jak w życiu codziennym – jeśli na przykład się schylamy, czy coś podnosimy, to nie pracujemy tylko na jednej grupie mięśniowej, tylko pracuje całe nasze ciało. Trening funkcjonalny skupia się na mięśniach głębokich i tych, które odpowiadają za naszą postawę i powodują, że się nie garbimy – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Robert Czech, trener i szkoleniowiec Reebok University Poland.

Zadbana sylwetka

Jednym z najprostszych i podstawowych ćwiczeń funkcjonalnych są pompki. Przystępnym ćwiczeniem są też przysiady, które oprócz nóg angażują mięśnie głębokie. W trakcie treningu można dodatkowo wykorzystywać różne akcesoria do fitnessu. Często stosuje się na przykład modne ostatnio taśmy mięśniowe, używane do tej pory głównie przez sportowców zawodowych.

– Trening funkcjonalny można zrobić wszędzie – na dworze, w domu, na siłowni. Tak naprawdę treningiem funkcjonalnym jest wiele sportów, np. pływanie czy nawet gra w siatkówkę. Trening ten ma też dużo wspólnego ze spalaniem kalorii – kiedy w naszym ciele pracuje wiele grup mięśniowych, nasze serce musi dostarczyć do nich zarówno krew, jak i tlen, przez co zwiększa się nasze tętno, co z kolei powoduje zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej – mówi Robert Czech.

Ćwiczenia składające się na trening funkcjonalny są przystępne niemal dla każdego. Pozwalają wyrzeźbić sylwetkę i wzmocnić wszystkie mięśnie, co znacząco wpływa na poprawę funkcjonowania całego organizmu na co dzień i zmniejsza dolegliwości związane z nieprawidłową postawą. W dodatku trening ten nie musi odbywać się wyłącznie w klubie fitness.

Źródło: lifestyle.newseria.pl
Redakcja
itrening.pl

Zobacz

29 kwietnia 2017

Aktywność fizyczna w ciąży? Jak najbardziej wskazana!

Aktywność fizyczna to zdrowie i wszyscy słyszeliśmy to nie raz w naszym życiu. Co jednak w...
16 lutego 2017

Pączek pokrywa 1/5 naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Żeby je spalić najlepiej...

Przeciętny pączek ma około 300–350 kcal, a 100 gram faworków – przeszło 475...
1 stycznia 2017

Trening Tabata trwa zaledwie 4 minuty, a może dać efekty lepsze niż godzina na siłowni

Cztery minuty treningu Tabata dają więcej niż godzina na siłowni bez ściśle opracowanego...