Pompki Na Poręczach

Pompki Na Poręczach Pompki na poręczach to znakomite ćwiczenie z wielkiej 7 – wyciskanie żołnierskie, poręcze, ławka płaska, podciąganie na drążku, wiosłowanie i przysiad/martwy ciąg . Ćwiczenie jednocześnie angażuje całe tricepsy, klatke i barki.

JAK ĆWICZYĆ

Ujmujemy drążki poręczy chwytem neutralnym, czyli dłońmi zwróconymi grzbietami na zewnątrz.. Kiedy czujemy się wystarczająco pewnie, wybijamy się do góry i prostujemy ramiona, podkurczając nogi, tak aby w najniższej pozycji nie dotykać stopami do podłogi. Nabieramy powietrza i wstrzymujemy je w płucach, opuszczając się do momentu, kiedy odczujemy napięcie w stawie barkowym. Wydech robimy dopiero, gdy wypchniemy się ponownie do góry i całkowicie wyprostujemy ramiona. Po niewielkiej przerwie wykonujemy pozostałe powtórzenia. Przez cały czas ćwiczenia ciało powinno być ustabilizowane. Należy unikać bujania nogami podczas opuszczania unoszenia tułowia oraz dotykania nimi do podłogi. Łokcie natomiast powinny być skierowane wyłącznie do tyłu.

Ćwiczenie pompek na poręczach jest niezmiernie ważne dla sportowców, którzy muszą w trakcie zawodów wykazać się dużą siłą ramion. Dotyczy to szczególnie zawodników uprawiających gimnastykę sportową (drążek, poręcze) oraz akrobatyczną. Dużą rolę odgrywa również w zapasach, nurkowaniu, skoku o tyczce, koszykówce, siatkówce oraz dyscyplinach sportu wymagających użycia rakiet (tenis, kometka). Kulturyści uważają je za jedno z ważniejszych ćwiczeń, mających na celu budowanie masy i definicji wszystkich trzech głów mięśni trójgłowych. mięśni klatki , piersiowej oraz przedniej części mięśni naramiennych.


1) Łokcie powinny być zawsze skierowane do tyłu i utrzymywane blisko ciała podczas ćwiczenia pompek na poręczach. Im bliżej tułowia znajdują się ramiona, tym lepiej jest stymulowany mięsień trójgłowy. Tułów opuszczamy możliwie nisko, uważając jednak, aby nie obciążyć zbytnio stawów barkowych. Stosunkowo-duży zakres ruchu zapewni pełny rozwój siły i masy mięśniowej. W celu zwiększenia definicji należy pilnować, aby w górnej pozycji ramiona były całkowicie wyprostowane, w przeciwnym razie nie osiągnie się pożądanego skutku.
2) Jeśli rozsuniemy łokcie na boki, nie tylko zmniejszy się nacisk na mięśnie trójgłowe, ale również ograniczona zostanie praca górnych części mięśni piersiowych i przedniej głowy mięśni naramiennych. Zamiast tego ćwiczone będą głównie mięśnie: najszerszy grzbietu, obły większy i niższa część mięśnia piersiowego większego. Zwiększy się natomiast obciążenie stawu barkowego.
Pompki na poręczach są przeznaczone głównie do ćwiczenia mięśni trójgłowych, należy zatem skoncentrować się tylko na nich.
3) Poręcze powinny być rozstawione jedynie w niewielkim stopniu, na odległość przekraczającą szerokość barków. W przeciwnym razie może wystąpić nadmierne napięcie mięśni, a nawet ich naderwanie.
4) Jeśli pragnie się rozwinąć dużą giętkość stawów barkowych, pompki na poręczach są do tego celu idealnym ćwiczeniem. Koncentrując swą uwagę właśnie na tej stronie ćwiczenia, należy pozostawać w dolnej pozycji w możliwie jak największym rozluźnieniu. Powinno się bowiem pozwolić włóknom mięśniowym na powolne rozciąganie się.
Jeśli jednak pragnie się rozwinąć siłę wypchnięcia, można zmodyfikować trening właśnie do tego celu. Przykładowo, obniża się wtedy ciało w wolnym tempie, aby unieść je gwałtownie w chwili, gdy tylko się odczuje zwiększające się napięcie mięśni obręczy barkowej. Po szybkim wypchnięciu ciało powinno być windowane do góry w umiarkowanie szybkim tempie. Nie należy się jednak w tym przypadku opuszczać tak nisko, jak w chwili rozwijania giętkości stawów.
5) W większości przypadków ciało stanowi wystarczające obciążenie podczas ćwiczenia pompek, zwłaszcza gdy wykonuje się serie łączone z innymi ćwiczeniami na mięśnie trójgłowe. Doświadczeni i wyjątkowo silni kulturyści mogą się jednak pokusić o zwiększenie oporu podczas treningu.
Niektórzy robią to poprzez utrzymywanie sztangielki między nogami, ale lepszym rozwiązaniem jest stosowanie obciążonej kamizelki lub spodni, co pozwala skoncentrować się wyłącznie na ćwiczeniu.
Osoby początkujące lub te, które uważają pompki na poręczach za ćwiczenie zbyt wyczerpujące, powinny skrócić zakres ruchu, a następnie stopniowo go powiększać. Dobrze jest również móc skorzystać z przyrządów dostosowujących obciążenie do możliwości osoby ćwiczącej, dzięki czemu można wykonywać pompki z obciążeniem mniejszym niż waga ciała.

Pompki Na Poręczach

Podobne artykuły...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*