Paweł Nastula

pawel-nastula.jpg

Paweł Nastula (ur. 26 czerwca 1970 w Warszawie) – polski judoka, zawodnik MMA, olimpijczyk.
Judo

Trzykrotny mistrz Europy (1994-1996), dwukrotny mistrz świata (1995 i 1997), mistrz olimpijski w kategorii -95kg (1996).

Zaczął trenować judo w wieku 10 lat w AZS AWF. Od lutego 1994 do marca 1998 był niepokonany. Przez 3,5 roku zdobył wszystkie możliwe tytuły i pokonał ok. 200 przeciwników. Gdy zmieniono kategorię wagową z -95kg na -100kg dobra passa Nastuli skończyła się. Karierę zakończył w 2004 roku.

Paweł Nastula jest autorem książki „Moje judo” (2000), w której opisuje swoje ulubione techniki i ich kombinacje.

pawel_nastula.jpg

Mieszane sztuki walki – Pride FC

Po zakończeniu kariery judoki Nastula zaczął trenować mieszane sztuki walki. W latach 2005-2006 startował w prestiżowej organizacji PRIDE FC. Jego dwa pierwsze pojedynki z Brazylijczykiem Antonio Rodrigo „Minotauro” Nogueirą oraz Rosjaninem Aleksandrem Jemieljanienko zakończyły się porażką. 1 lipca 2006 Nastula wygrał z Edsonem Draggo zakładając mu dźwignię na łokieć. Kolejna walka „Nastka” odbyła się 21 października 2006 podczas pierwszej gali PRIDE organizowanej w Stanach Zjednoczonych (Pride 32: The Real Deal). Oponentem Polaka był Josh Barnett (vice-mistrz turnieju Open Weight Grand Prix z 2006). Pojedynek zakończył się wygraną Barnetta (przez dźwignię na staw skokowy). Była to ostatnia walka Nastuli w PRIDE.

pawel-nastula-trening.JPG

Afera dopingowa i zawieszenie
Przeprowadzone po walce z Barnettem badanie antydopingowe wykazało w próbce moczu Nastuli śladowe ilości sterydu anabolicznego nandrolonu oraz zakazanych stymulantów (fenylopropanolaminy, pseudoefedryny i efedryny). Pełnomocnik Polaka argumentował, że próbki zostały zanieczyszczone, później zaś, że niewielkie ilości zakazanych substancji wskazują na to, że znalazły się w organizmie zawodnika przypadkowo. Komisja rozpatrująca sprawę (Nevada State Athletic Commission) nie dała wiary tym wyjaśnieniom. Nastula został zawieszony na 9 miesięcy i obciążony karą finansową w wysokości $6500.

pawel-nastula-wojownik.jpg

Powrót
Następna walka MMA Pawła Nastuli planowana była na 31 maja 2008 w Warszawie. Obranym przeciwnikiem był japoński zawodnik Koji Kanechika. Do tej walki, jak i całej gali, nie doszło. Jej organizator w ostatnim momencie wycofał się.

pawel-nastula-walka.jpg

W końcu, po niemal dwuletniej przerwie, Nastula powrócił na ring w sierpniu 2008 w walce przeciwko koreańskiemu zapośnikowi Dong Yi Yang podczas gali Sengoku IV w Saitamie. Polak przegrał w kontrowersyjnych okolicznościach przez techniczny nokaut.

Paweł Nastula filmy video: