Muay Thai

Boks tajski, boks syjamski (taj. muay thai, มวยไทย, ang. thai boxing) – tajski sport walki kładący nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami. Muay Thai inaczej tajski boks, thai boxing. Sztuka walki wywodząca się z południowej Azji praktykowana od wieków nie tylko w Tajlandii, ale również w Wietnamie ( znana tam m.in. pod nazwa Vo Tu Do), Birmie ( boks birmański, Muay Burma), Malezji (lokalnie pod nazwa tomoi) i Kambodży (pod nazwa Pradal Serey). Muay Thai wywodzi się z umiejętności walki używanych na polach bitwy podczas wojen prowadzonych przez Tajów. Tajski boks często określany jest mianem „King Of The Ring”, czyli królem ringu.

Tajski boks jest uważany za „najtwardszy” i najbardziej rozwinięty styl uderzany w stójce. Dzięki technikom w zwarciu, klinczu oraz rzutom Muay Thai doskonale nadaje się do samoobrony. Wizytówka Muay Thai są techniki zadawane łokciem, walka w klinczu kolanami oraz niskie kopnięcie piszczelem w udo (low kick). Muay Thai jest „sztuka 8 punktów ciała” Tajski bokser atakuje pięściami łokciami kolanami oraz nogami.

Muay Thai jest stylem bardzo ofensywnym, z założenia nastawionym na „niszczące” techniki zadane z maksymalna siłą oraz ciągły atak. Oczywiście w Muay Thai występują bloki, lecz nie są to wyszukane techniki np. blokowanie niskiego kopnięcia piszczelem (jeżeli blokujący nie ma „utwardzonego” pszczela może taki blok okazać się bardziej bolesny niż przyjęcie kopnięcia). Mówi się ze Thai Box’er może zrobić jeden krok w tył każdy następny to ucieczka, z tego powodu walki Muay Thai w Tajlandii często wyglądają bardzo statycznie, dwóch zawodników stoi naprzeciwko siebie w odległości ciosu i wymienia kopnięciami i ciosami. Poza Azją Thai Boxing wygląda trochę inaczej niż oryginalne tajskie Muay Thai, Większy nacisk kładzie się na techniki bokserskie i prace nóg.

Nieodłączna częścią tradycyjnego Muay Thai jest taniec i muzyka. Przed każdą walką zawodnik Boksu Tajskiego powinien odtańczyć „Wai Kru” (w wolnym tłumaczeniu szacunek dla nauczyciela”. Taniec ten jest formą rozgrzewki przed walką oraz czasem na maksymalne skupienie. Kiedyś, gdy walki nie były prowadzone na ringu taniec ten był formą sprawdzenia pola walki.

Muay Thai trening