Kick Boxing

Kick boxing jest dyscyplina sportowa (oczywiście sztuk walki) Słowo kick oznacza po angielsku „kopnięcie” lub „kopać”, boxing oznacza „boks”. Pierwszym krajem, kojarzącym się z kick-boxingiem jest Tajlandia. Dla wielu wielkim zaskoczeniem jest fakt, że tak naprawdę sport ten rozwinął się we wczesnych latach 70. w USA. Nowe pokolenie młodych fighterów, uprawiających karate i spragnionych wrażeń ludzi doprowadziło do narodzin full-contact karate. W nowym sporcie dopuszczalne były uderzenia pięścią oraz kopnięcia aż do nokautu przeciwnika. Pierwsze walki odbywały się na typowych dla karate matach. Później jednak maty ustąpiły miejsca ringowi bokserskiemu. Tak przeprowadzone pierwsze zawody rozpoczęły karierę wielkich sportowców jak Bill Wallace, Benny Urquidez oraz Joe Lewis. Podczas pierwszych zawodów większość dzisiejszych zasad nie była zastosowana np. uczestnicy walczyli ze sobą bez podziału na kategorie wagowe.

Dziś między innymi możemy wyróżnić taki podział:

Full contact: wszystkie techniki nożne i bokserskie dozwolone są powyżej pasa, z minimalną liczbą kopnięć podczas rundy-8, jeśli zawodnik nie zada 8 kopnięć traci 1 punkt, nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem. Walka odbywa się na ringu bokserskim

Low kick Kick-boxing: dozwolone są wszystkie techniki bokserskie oraz kopnięcia do wysokości głowy, nie ma minimalnej liczby kopnięć na minutę oraz nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem. Walka odbywa się na ringu bokserskim

Light contact Walka odbywa się na ringu, parkiecie lub tatami. Forma walki ciągłej w której zawodnicy muszą wykazać się umiejętnością walki technicznej..

Semi contact to formuła kick-boxingu nastawiona głównie na szybkość zawodników. Walka jest przerywana i punktowana po każdym czystym trafieniu przeciwnika. Rywalizacja odbywa się na parkiecie lub (najczęściej) tatami.

Techniki kopnięć
Podstawowe:

kopnięcie frontalne (ang. front kick)
kopnięcie okrężne (ang. roundhouse kick, round kick lub turning kick)
kopnięcie boczne (ang. side kick)
kopnięcie ściągające (opadające) (ang. axe kick)
kopnięcie zahaczające (hakowe) (ang. heel kick)
ścinające

Obrotowe:

kopnięcie boczne z obrotem
kopnięcie ściągające (opadające) z obrotem
kopnięcie zahaczające (hakowe) z obrotem
kopnięcie okrężne z obrotem

Z wyskoku:

kopnięcie frontalne z wyskoku
kopnięcie okrężne z wyskoku
kopnięcie boczne z wyskoku
kopnięcie zahaczające z wyskoku

Z wyskokiem i obrotem:

boczne z wyskokiem i obrotem
zahaczające z wyskokiem i obrotem