Jean-Claude Van Damme

jean-claude-van-dammeJean-Claude Van Damme ( prawdziwe nazwisko Van Varenberg ) urodził się w Brukseli. Jego matka była sprzedawczynią a ojciec księgowym. Jako chłopiec Van Damme był raczej chuderlawy ( trochę ciężko w to uwierzyć ) więc ojciec zaprowadził go na trening karate. Sport od razu zainteresował chłopca.

Gdy miał 14 lat, wstąpił na kurs tańca klasycznego, co póżniej nadało jego walkom dużą finezję. J-C. zaczął występować na zawodach karate ( gdzie wraz z trenerem często oszukiwał jeśli chodzi o wiek – on był za młody a trener za stary ) a gdy osiągnął 18 lat przeszedł na zawodowstwo. W 1978 r. zdobył tytuł mistrza Europy w karate w wadze średniej a w jednej walk pokonał ówczesnego vice-mistrza świata. W tym czasie opracował swoje znane kopnięcie z wyskoku z obrotem o 360 stopni, które później wykorzystał w świecie filmu. Startował też w zawodach kulturystycznych.

Zarobione pieniądze zainwestował w otwarcie w Brukseli swojej szkoły walki o nazwie California Gym. Marzył jednak o karierze filmowej i wstąpił na kurs aktorski. W końcu zaczął dostawać role ale tylko w epizodach, gdzie głównych bohaterów grały gwiazdy kina europejskiego. Widząc, że w ten sposób nic nie osiągnie, sprzedał swoją California Gym i w wieku 20 lat, z siedmioma tysiącami dolarów w kieszeni, wyjechał do Los Angeles.

W Stanach chwytał się różnych zajęć: był roznosicielem pizzy, wykidajłą w barze a w końcu masażystą w jednym z klubów sportowych. Był też często sparring-partnerem ( m.in. Chucka Norrisa ). Van Damme aż przez pięć lat próbował dostać się do świata filmu. Czasami udawało mu się jedynie dostać role statystów. W końcu produceńci, którzy mieli go już po dziurki w nosie, zaczęli mu dawać na odczepnego role w niskobudżetowych produkcjach, gdzie grał czarne charaktery ( w dodatku rosjan :), które dostają w czapę od głównego bohatera. Tak powstał „Bez odwrotu” ( Van Damme grał tu Iwana ) i „Czarny orzeł” ( a tu Andrieja ).

W końcu Van Dammowi udało się namówić do współpracy Menahema Golama, w owym czasie czołowego producenta filmów akcji. Stwierdził on, że ma coś w sam raz dla J-C. i wręczył mu scenariusz „Krwawego sportu”. Film zrobił wielką kasę, nie tylko w Stanach ale i w Europie a Van Damme od razu zaczął otrzymywać liczne propozycje.

jean claude van dammeCHARAKTERYSTYKA:

Europejczycy raczej rzadko robią karierę w Hollywood i nie licząc Arniego, tylko Van Damme stał się nazwiskiem tak popularnym, że gdy je wymienisz każdy wie o kogo chodzi. Dzięki filmom takim jak „Krwawy sport” czy „Kickboxer” szybko znalazł się w czołówce aktorów kina akcji.

Nie licząc początków kariery, Van Damme gra bohaterów pozytywnych, zazwyczaj walczących w słusznej sprawie i dodatkowo posługujących się karate. Jeśli chodzi o techniki, to w filmach Van Damma dominują właściwie dwie: jego popisowy szpagat ( scena z „Krwawego sportu” gdzie „siedzi” na dwóch krzesłach jest chyba najbardziej znana ) oraz kopnięcie z wyskoku i obrotu. Wszystkie ekranowe walki Van Damma są raczej pokazem siły, są szybkie i gwałtowne.

TRENING:

Rozkład dnia zmienia mu się w zależności od tego, czy właśnie kręci jakiś film czy też nie. Gdy ma chwilę spokoju, plan dnia wygląda mniej więcej tak: rano bieganie ( nawet do 20 km! ), potem stretching i pływanie ( ok. 45 min ). Po południu ćwiczenia z ciężarami. Wieczorem trening walk wschodu – często przed lustrem, aby ruchy wyglądały odpowiednio również na ekranie.

van-dammeCIEKAWOSTKI:

– niewielki guzek na czole Van Damme’a jest efektem jego niefortunnego wpadnięcia do basenu gdy był jeszcze mały. W basenie nie było wody :).
– Van Damme nie może się zdecydować na kobietę swego życia. Kilka razy się żenił i rozwodził, głównie z Gladys Portugales, mistrzynią body-buildingu i Kelly Le Brock, ex-modelką ( swego czasu także żoną… Stevena Seagala, z którą wystąpił w „Hard to Kill” )
– Van Damme kilkukrotnie odwiedzał Polskę, głównie w odpowiedzi na zaproszenia nastoletnich fanów. Przeprowadził nawet kilka treningów karate.
– na swój pseudonim artystyczny ( Van Damme ) zdecydował się z powodu „pozytywnych” skojarzeń: z „damage” ( ang. uszkodzić coś lub kogoś ) oraz z „damn” ( np. „damn good” – cholernie dobry )
– Van Damme wygrał w sądzie sprawę z legendarnym Frankiem Duxem, którego postać odtwarzał w „Krwawym sporcie”. Dux twierdził, że współpracował z Van Dammem podczas jego reżyserskiego debiutu, „The Quest”, a ten odmówił mu udziału w zyskach.
– grał Predatora w znanym filmie ze Shwarzeneggerem ale krótko – został „wylany” a jego miejsce zajął Kevin Peter Hall.
– na „ławeczce” wyciska 166 kg

Jean-Claude Van Damme filmy

Kickboxer

Krwawy Sport

http://www.youtube.com/watch?v=k0YDuSLXcX8