Jak szybko może biec człowiek?

jak-szybko-moze-biec-czlowiek

Chcąc wysmuklić sylwetkę i zwiększyć swoją wytrzymałość fizyczną, dobrym rozwiązaniem jest wyposażyć się w idealne byty do biegania i oddać się w pełni aktywnemu spędzaniu czasu. Zaczynając biegać wiele osób zadaje sobie pytanie – jak szybko może biec człowiek? Wg badań człowiek jest zdolny rozwijać prędkość dochodzącą nawet do 56-64 km/h. Sprinterzy maksymalnie osiągają czas trwania kontaktu stopy z bieżnią na okolicy ok. 0,2 s. Maksymalny nacisk stopy na bieżnię trwa ¼ tego czasu.

Zanim jednak będziemy mogli osiągnąć podobną prędkość, czeka nas długa droga. Warto na początek pokonywać mniejsze odległości, w miarę stabilnie biec, a z czasem nasza wytrzymałość na pewno się zwiększy. Aby osiągnąć wspomnianą prędkość czyli 50 km/h , należy w pierwszej kolejności wypracować odpowiednią siłę i częstotliwość skurczu naszych mięśni.

Dla tych, którzy do tej pory nie byli aktywni fizycznie, warto dodać, że dzięki bieganiu wzmacnia się układ krwionośny i odpornościowy, dodatkowo następuje redukcja napięcia wywołanego stresem, nasz mózg zaczyna wytwarzać większe ilości szarej istoty, a nasz organizm staje się dotleniony. Człowiek od najstarszych lat posiadał predyspozycje do szybkiego biegania, aby przetrwać musiał pokonywać niejednokrotnie długie dystanse w poszukiwaniu pożywienia bądź schronienia się przez dzikim zwierzęciem.

Warto przezwyciężyć kilka pierwszych trudnych momentów, by bieganie stało się Twoim hobby. Biegnij w taki sposób, aby pomimo przyspieszonego oddechu, można było rozmawiać. Najważniejsza przed bieganiem jest rozgrzewka, która odpowiednio przygotuje Twoje mięśnie i ścięgna do biegu, dzięki czemu możesz zapobiec wielu kontuzjom i urazom. Pamiętaj, największe postępy w bieganiu daje systematyczność.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*