ARMWRESTLING

John Brzenk (USA) - 103kg Denis Cyplenkov (RUSSIA) - 137kg Michael Todd (USA) - 112kg Ion Oncescu (ROMANIA) - 100kg

na zdjęciu: John Brzenk (USA) – 103kg Denis Cyplenkov (RUSSIA) – 137kg Michael Todd (USA) – 112kg Ion Oncescu (ROMANIA) – 100kg

Siłowanie na ręce (z ang. armwrestling) jest typowym sportem walki. O zwycięstwie w Armwrestlingu decydują m.in. technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika zawodnika – podobnie jak w zapasach i judo. Pojedynki trwają od kilku sekund do kliku minut.

W zawodach Armwrestlingowych startują kobiety jak i mężczyźni. Startujący podzieleni są na kategorie wagowe i wiekowe. Kategorie dzielą się na następujące:

* juniorzy (do 18. roku życia)
* seniorzy
* mastersi (powyżej 40. roku życia)
* grand masters (powyżej 50. roku życia)

Rozgrywki podzielone są także na lewą i prawa rękę. Dlatego też można być mistrzem na prawą rękę, na lewą zaś nie startować wcale lub zająć odległe miejsce.

W siłowaniu na ręce występuje wiele stylów walki wyspecjalizowanych pod typ zawodnika, czy przeciwnika.

Trening A. Voevoda

Armwrestling jako sport walki zaistniał w 1951 r. kiedy to dwóch zapaleńców z Kalifornii, Dave Devoto oraz dziennikarz Bili Soberanes, postanowiło zorganizować turniej dla kierowców ciężarówek. Impreza okazała się tak spektakularnym sukcesem, że dla wszystkich stało się jasne, że oto narodził się nowy sport, z angielskiego nazwany Armwrestlingiem.

We współczesnym świecie nad właściwym rozwojem Armwrestlingu czuwa WAF (World Armwrestling Federation  Światowa Federacja Armwrestlingu). Prezydentem federacji jest Fred Roy z Kanady, a generalnym sekretarzem Willy Deneumostier z Belgii. W skład WAF wchodzi 42 państwa z 5 kontynentów, w tym Polska. Od 1991 r. istnieje EAF (European Armwrestling Federation  Europejska Federacja Armwrestlingu) zrzeszająca 27 krajów, w tym Polskę. Od tego też roku przeprowadzane są mistrzostwa Europy.

Polskę na arenie międzynarodowej od 2000 r. reprezentuje FAP (Federacja Armwrestling Polska). Prezydentem FAP jest Igor Mazurenko – czynny zawodnik i światowego formatu działacz Armwrestlingu.